آغاز پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون بالا در شهرستان جم

30 آبان 1402
آغاز پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون بالا در شهرستان جم


کارشناس غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم از آغاز بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشار خون بالا از بیستم آبان تا نیمه دی ماه سال جاری خبر داد.

خانم پریسا قاسمی در گفتگو با روابط عمومی اظهار کرد، برنامه پویش ملی سلامت با شعار «آگاهی زودتر، مراقبت موثرتر» برگزار می شود،  لازم به ذکر است بیماریهای پرفشاری خون و دیابت جزو رتبه‌های بالایی هستند که به سلامت آسیب می‌رسانند و سبب مرگ و میر و ناتوانی‌ها می‌شوند و با توجه به اینکه این دو بیماری درمان قطعی ندارند بنابراین شناسایی به موقع و درمان آنها بسیار اهمیت دارد.

وی تصرح کرد: دیابت و پرفشاری خون با این که در سطح اول پیشگیری اهمیت دارند و روش‌های سبک زندگی سالم تا حد زیادی از بروز آنها پیشگیری می‌کند اما به عنوان بیماری خاموش در جامعه گسترش یافته و عاملی برای بسیاری از بیماری‌های خطرناک و تهدیدکننده سلامت مردم است.

خانم قاسمی با اشاره به اجرای بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشار خون بالا از بیستم آبان تا ۱۵ دی ماه سال جاری، خاطرنشان کرد: این پویش ملی با مشارکت کلیه سازمان های مرتبط در شهرستان اجرا خواهد شد و از اصحاب رسانه، سازمان های دولتی، خصوصی و مردم نهاد انتظار داریم همانگونه که تا کنون یاور حوزه سلامت بوده اند، در انتشار اخبار و اطلاع رسانی حداکثری تلاش داشته باشند.

خانم قاسمی بیان کرد: مکان اجرای این طرح تمام خانه‌های بهداشت واقع در روستاها، پایگاه سلامت شهری و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی است.

وی ادامه داد: اندازه گیری فشار خون و قند خون در این پویش برای کلیه افراد ۱۸ سال و بالاتر به صورت کاملاً رایگان انجام خواهد شد.

کارشناس غیر واگیر شبکه بهداشت در پایان ابراز امیدواری کرد با اجرای این پویش، ضمن  شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا و دیابت، انجام مداخلات لازم، آگاهی مردم در خصوص راه های پیشگیری از ابتلا به این دو بیماری نیز افزایش یافته و این تلاش همه جانبه منجر به کاهش بروز بیماری و مرگ و میر زودرس ناشی از این بیماری ها در جامعه گردد.


کلمات کلیدی:
پویش.ملی     غربالگری.دیابت     فشارخون    

تاریخ بروز رسانی:   30 آبان 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >