آنچه باید از ویروس هاری بدانیم/ افزایش موارد حیوان گزیدگی

16 تير 1403

مسئول واحد بیماریهای واگیر شبکه بهداشت درمان شهرستان جم، در خصوص موارد گازگرفتگی انسان توسط حیوانات توضیحاتی داد:
 به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت درمان شهرستان جم، محمد آسیم گفت: از ابتدای سال تا کنون مورد حیوان گزیدگی در سطح شهرستان  رو به افزایش است که به همین میزان و روند  در سال 1401تعداد141 ودر سال 1402تعداد230مورد حیوان گزیدگی افزایش و رخ داده است و بیش از 95 درصد موارد حیوان گزیدگی  و انتقال بیماری هاری در محدوده تحت پوشش شهرستان مربوط به سگ وگربه گزیدگی است.
وی، افزایش روزافزون حیوان گزیدگی را یکی از چالش‌های حوزه بهداشت برشمرد و کنترل بیماری هاری را بسیار پیچیده و نیازمند همکاری بین بخشی سازمان‌هایی نظیر دامپزشکی، حفاظت از محیط زیست، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، رسانه‌ها، انجمن‌های حامی حیوانات و…، عنوان کرد.
 کارشناس بیماری‌های واگیر خاطرنشان کرد: ویروس هاری در انسان و سایر پستانداران خونگرم اعم از سگ، گربه، روباه، گرگ، شغال، کفتار، گاو، گوسفند، بز، شتر، اسب، الاغ، راسو، خدنگ، موش خرما، خفاش و…، قابلیت رشد و تکثیر دارد.
وی  هاری را یک بیماری ویروسی برشمرد که ویروس آن معمولاً با آلوده شدن محل جراحت به وسیله بزاق حیوان مبتلا وارد بدن انسان شده و از طریق اعصاب، به مغز رفته و در آنجا تکثیر می‌یابد.
به گفته آسیم، گزیدگی توسط حیوان آلوده، لیس زدن پوست و مخاط توسط حیوان آلوده، پنجه کشیدن حیوان و تماس با بزاق انسان مبتلا به هاری می‌تواند باعث ابتلاء به این بیماری شود..
همچنین تنفس ویروس هاری در غارهای مملو از خفاش و مواجهه با ویروس هاری در آزمایشگاه‌های تشخیصی و تحقیقاتی را از دیگر روش‌های انتقال هاری به انسان برشمرد.
وی  گفت: در صورت گزش انسان توسط حیوان مشکوک به هاری، بلافاصله می بایست اقدامات درمانی ضد هاری آغاز شود. از آنجایی که در کشور ما آلودگی زیادی در وحوش وجود دارد هر حیوانی که انسان را مورد گزش قرار دهد، مشکوک به هاری قلمداد می شود. نخستين اقدام پس از گزش به وسيله حيوان مبتلا به هاري شست‌وشوي محل گزش است و به جرأت می توان گفت نیمی از روند درمان هاری بسته به شستشوی مناسب و کافی (15 تا 20 دقیقه) محل جراحت می باشد. پس از آن ضد عفونی محل عارضه صورت می پذیرد. چنانچه فرد حیوان گزیده به هر دلیل امکان مراجعه سریع به مراکز درمان هاری را ندارد، می بایست در محل مناسب اقدام به شستشوی محل جراحت با آب و صابون بنماید و سپس در اسرع وقت خود را به نزدیک ترین مرکز پیشگیری و درمان هاری برساند.
کارشناس واگیردر ادامه واكسیناسیون کامل ضدهاري را چهار نوبتی عنوان کرد و افزود: روز اول مراجعه (روز صفر) و روزهاي سوم، هفتم، چهاردهم ، فرد مبتلا، واكسن ضد هاري دريافت مي‌كند. فرد گزيده شده توسط حيوان مشکوک به هاری، در صورت نياز با تشخیص کارشناس مربوطه ممکن است سرم ضد هاری نيز دريافت ‌كند. در صورتی که حیوان مهاجم سگ یا گربه باشد، حیوان باید به مدت 10 روز تحت نظر گرفته شود. در صورتی که حیوان مذکور پس از طی10 روز زنده بماند درمان هاری با سه نوبت واکسن دریافت شده پایان می یابد و درصورتی که حیوان مهاجم متواری باشد یا در طی 10روز تلف شود درمان هاری با دریافت 4 نوبت واکسن کامل می شود.
آسیم انجام اقداماتی نظیرخودداری از تحریک حیوانات بخصوص سگ وگربه، واکسیانسیون افراد درمعرض خطر نظیر دامپزشکان، دامداران، جنگل بانان و ...، واکسیانسیون حیوانات خانگی علیه بیماری هاری، خودداری از نگهداری حیوانات در منزل، آموزش جامعه درخصوص نحوه برخورد با حیوان گزیدگی و مراقبت از کودکان در زمان مواجهه با حیوانات را در جهت پیشگیری از بیماری هاری  بسیار مؤثر دانست. وی خودداری کادر درمانی از بخیه زدن محل جراحت و یا به تأخیر انداختن آن را در روند پیشگیری از بروز بیماری هاری بسیار کلیدی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ویروس هاری از جمله ویروس های بی‌هوازی می باشد، لذا بخیه زدن در محل جراحت شرایط را جهت رشد ویروس مهیاتر می کند. در موارد ضروری می بایست پیش از بخیه در محل جراحت سرم ضدهاری تزریق گردیده و نیز مقداری سرم در محل جراحت ریخته شده و سپس بطور محدود بخیه انجام شود.
آسیم در پایان تأکید کرد: در مواردی که فردی دچار حیوان گزیدگی می شود می بایست در اسرع وقت به مراکز پیشگیری و درمان هاری شهرستان جم(مرکز امیر المومنین (ع) جم ، مرکز امام سجاد ریز یا بیمارستان توحید)  مراجعه نماید. این مراکز بصورت 24 ساعته آماده ارائه خدمات به موارد حیوان گزیدگی بصورت رایگان می باشند.

کلمات کلیدی:
هاری     حیوان.گزیدگی    

تاریخ بروز رسانی:   16 تير 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >