روز جهانی یاد بود قربانیان حوادث ترافیکی

1 آذر 1402
حوادث یکي از سه عامل اول بروز مرگ و میر در ایران و جهان است و از آنجا که حوادث، موجب مرگ در سنین جوانی است، سال های از دست رفته عمر بیشتری را موجب می شود.

روز جهانی یاد بود قربانیان حوادث ترافیکی

حوادث یکي از سه عامل اول بروز مرگ و میر در ایران و جهان است و از آنجا که حوادث، موجب مرگ در سنین جوانی است، سال های از دست رفته عمر بیشتری را موجب می شود.

سوانح و حوادث بویزه سوانح ترافيكي بعنوان يكي ازعوامل مهم و تهديد كننده زندگي انسانها تبدیل شده است.

قربانیان سوانح ترافیکی می توانند از هر جنس، گروه سنی، گروه شغلی، طبقه اجتماعی- اقتصادی و از گروه های مختلف جامعه باشند. گرچه هر مورد مرگ ناشی از سوانح ترافیکی، اتفاقی زیان بار برای جامعه محسوب می شود، اما شاید زیان ناشی از گروه های سنی مولد جامعه، فرهیختگان، دانشمندان، هنرمندان و ورزشکاران بیشتر از سایر گروه ها باشدو انعکاس و تاثر بیرونی افزونی داشته باشد.

اول آذر ماه سال جاری به عنوان روز یادبود قربانیان حوادث ترافیکی  نام گذاری شده است. این روز در ابتدا توسط سازمان های حوادث ترافیکی تحت حمایت فدراسیون اروپایی قربانیان حوادث ترافیکی در سال 1995 نامگذاری گردید و در نهایت توسط مجمع عمومی سازمان ملل تحت عنوان "گرامیداشت قربانیان حوادث ترافیکی و خانواده های آنها" تایید شد.  این مناسبت نمایانگر فرصتی سالانه جهت به یادآوری خاطرات بسیاری از جان باختگان و مصدومان در جاده های جهان، همراه با خانواده ها و جوامعی است که به شدت تحت تأثیر چنین حوادثی  قرار  گرفته اند. حوادث ترافیکی همگی قابل پیشگیری هستند.در کشورهای درحال توسعه مداخلات مبتنی بر شواهد و عملکرد از سال ها پیش تهیه و اعمال شده است.این مداخلات شامل اعمال قوانین برای کنترل سرعت، استفاده از کمربند و کلاه ایمنی، جلوگیری از ادامه رانندگی همراه با خستگی و خواب آلودگی، طراحی صحیح راه ها ، وسایل نقلیه موتوری و غیره است.

پیشگیری از حوادث ترافیکی ، عزم ملی را طلب می کند. هماهنگی های لازم میان دستگاه های مرتبط درهمه جوانب امری ضروری است . حوزه سلامت یکی از مهمترین نهاد ها دراین مسئله است.خوشبختانه در کشور ما همزمان با سایر کشورها مسئله حوادث ترافیکی بعنوان یکی از دغدغه های مهم مسئولین کشوری درآمده است که در سالهای اخیر بصورت کمیسیون ایمنی راه ها متجلی و منجر به نتایج بسیار خوب در امر هماهنگی دستگاه های مرتبط گردیده است.

 

شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم

 


کلمات کلیدی:
حوادث.ترافیکی     قربانیان        

تاریخ بروز رسانی:   1 آذر 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >