معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
جم 1007 بیمار دیابتی دارد/خودپایشی دیابت مهم ترین راه کنترل این بیماری است

19 آبان 1399
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی دیابت خبر داد: جم 1007 بیمار دیابتی دارد که مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 هستند و به صورت مستمر توسط بهورزان، مراقبین سلامت و پزشکان مراقبت می شوند و و در ایام کرونا نیز به صورت غیر حضوری این پایش ها ادامه داشت که اکنون نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی به آن ها خدمت رسانی می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان جم، اصغر نوروززاده با اشاره به اینکه 963 نفر از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می باشند افزود: بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بزرگسال و چاق هستند و و عواملی از قبیل اضافه وزن، چاقی، کم تحرکی، سابقه فامیلی، چربی و فشار خون از اصلی ترین عوامل بروز این نوع دیابت می باشد.

نوروززاده با اشاره به اینکه علت اصلی بیماری دیابت به طور کامل شناسایی نشده است گفت: استعداد ژنتیکی، اختلال و بیماری سیستم ایمنی بدن، برخی ویروس ها و سموم از مهم ترین علل ایجاد دیابت نوع یک است و بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده شده و باعث لاغری و ضعیف شدن بیماران می شود که به علت کاهش یا عدم ترشح انسولین است که تنها با تزریق انسولین کنترل می شود.

وی با تاکید بر اینکه انجام آزمایش خون تنها راه شناسایی بیماری دیابت در افراد می باشد خاطر نشان کرد: تشنگی زیاد، پرخوری، پراداری، خستگی زیاد، تاری دید، تاخیر در بهبودی زخم ها و عفونت های مکرر از جمله نشانه های ابتلا به دیابت در فرد است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان جم افزود: عوارض دیررس دیابت پس از چندسال از ابتلا به دیابت به وجود می آید و تقریبا تمام دستگاه های بدن را درگیر کرده و بیماری های چشمی، کلیوی و دستگاه های عصبی از جمله آن هاست.

وی با اشاره به اینکه چه افرادی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند افزود: افرادی که دارای اضافه وزن، سابقه ابتلا به دیابت بارداری، دارای فشارخون بالای 140 بر روی 90، زنان با سابقه 2 بار یا بیشتر سقط بدون علت، زنان باردار و ... مستعد ابتلا به بیماری دیابت هستند.

وی با تاکید بر اینکه خودپایشی دیابت مهم ترین راه کنترل آن است و این بیماری درمان قطعی ندارد افزود: کنترل وزن، برنامه غذایی، ورزش و فعالیت بدنی، مراقبت از پا، ترک مصرف دخانیات، نحوه مصرف داروهای تجویز شده از مهم ترین نکاتی است بیماران دیابتی باید رعایت کنند.

نوروززاده در خصوص اقدامات احتیاطی بیماران دیابتی در مقابل بیماری کووید 19 گفت: شستن دست ها به صورت کامل و منظم، عدم لمس صورت خود با دست های کثیف، اجتناب با افراد دارای علائم تنفسی و مشکوک به بیماری و عدم استفاده از وسایل مشترک از جمله اقداماتی است که بیماران دیابتی در زمان همه گیری ویروس کرونا باید رعایت کنند.


کلمات کلیدی:
دیابت    

تاریخ بروز رسانی:   19 آبان 1399

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >