اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B برای گروه های پرخطر/ بیماری هپاتیت B با واکسن قابل پیشگیری است

16 مهر 1399
کارشناس بیماری های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: بیماری هپاتیت B یک بیماری ویروسی است که با تزریق واکسن قابل پیشگیری است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان جم، محمد آسیم از اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B برای گروه های پرخطر خبر داد و افزود: در راستای استراتژی جهانی و ملی برای حذف هپاتیت های ویروسی تا سال 1410، واکسیناسیون هپاتیت B کارکنان آتش نشانی ، پاکبانان ، کارکنان و کارگران حوزه مدیریت پسماند و آرامستان ها به منظور ارتقای سلامت این قشر زحمتکش انجام می گیرد.

آسیم با اشاره به اینکه این طرح با واکسیناسیون 90 نفر پرسنل شهرداری و دهیاری های شهرستان در حال اجراست افزود:  از اول شهریور ماه این طرح آغاز شده و با فاصله های زمانی 1 ماهه سه نوبت واکسن هپاتیت B را دریافت می کنند و تاکنون 2 نوبت از این طرح در مراکز درمانی و بهداشتی اجرا شده است.

وی از اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B برای سایر گروه های پرخطر تا پایان سال خبر داد و گفت: 1029 بیمار دیابتی، دیالیزی و تالاسمی شهرستان در نوبت های 0، 1 و 6 ماهه سه نوبت واکسن هپاتیت B را دریافت می کنند و نسبت به این بیماری ایمن سازی خواهند شد.

وی با بیان اینکه بیماری هپاتیت B یک اختلال کبدی است که بر اثر ابتلا به این ویروس ایجاد می شود گفت: سوزن آلوده،  روابط جنسی با فرد آلوده، انتقال از مادر آلوده به نوزاد، فرآوره های خونی آلوده، خالکوبی و تاتو از روش های انتقال بیماری است.

کارشناس بیماری های واگیر جم خاطر نشان کرد: استفاده از ظروف مشترک، عطسه یا سرفه، بوسیدن و درآغوش گرفتن، تماس های معمولی مثل دست دادن و شنا کردن در یک استخر از راه های انتقال این ویروس نمی باشد.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری از این بیماری با واکسن امکان پذیر است افزود: این واکسن در سه مرحله تزریق می شود و باعث ایجاد ایمنی چندین ساله در بدن خواهد شد.

محمد آسیم با اشاره به اینکه این واکسن کاملا بی خطر بوده و افراد می تواند در مراکز بهداشتی واکسن را دریافت کنند بیان کرد: افراد دارای شرکای جنسی متعدد، کلیه پرسنل شاغل در مراکز درمانی، بیماران دیالیزی، مبتلایان به HIV، بیماران دیابتی،کلیه زندانیان، رفتگران شهرداری، آتش نشانان، کودکان دارای عقب ماندگی ذهنی و بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی از جمله گروه های پرخطری هستند که نیازمند دریافت واکسن هپاتیت B می باشند.   

تاریخ بروز رسانی:   16 مهر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >