آیا از کرونا ویروس چیزی میدانید؟

12 بهمن 1398

کوروناویروس ها گروهی از ویروس ها هستند که هم در انسان و هم در برخی حیوانات می توانند باعث بیماری شوند. در انسان، برخی از کوروناویروس ها صرفا بیماری خفیف مانند سرماخوردگی ایجاد می کنند اما برخی از آنها مانند کوروناویروس سارس و کوروناویروس مرس  در سال های گذشته توانسته اند مواردی از بیماری شدید تنفسی (ذات الریه) ایجاد نمایند که در گروهی از بیماران به مرگ منجر شده است. کوروناویروس جدید که اخیرا در کشور چین (شهر ووهان) گزارش شده است باعث عفونت شدید تنفسی در برخی مبتلایان شده است.

بیماری کوروناویروس جدید 2019 در کدام کشورها گزارش شده است؟

هر چند این بیماری برای اولین بار در چین شناخته شد اما با ابتلا مسافرینی که در شهر ووهان حضور داشته اند (از ماه دسامبر 2019 تا کنون) موارد بیماری در برخی کشورهای دیگر هم گزارش شده است (مانند ژاپن، کره جنوبی، تایلند و آمریکا).

علائم کوروناویروس جدید 2019 چیست؟

علائم عمده این بیماری شامل تب، سرفه، گلودرد، تنگی نفس می باشد که در اغلب موارد به شکل یک بیماری تنفسی خفیف شبه آنفلوانزا تظاهر می یابد اما در گروهی از مبتلایان می تواند به بیماری شدید تنفسی تبدار تبدیل شده و باعث بستری بیمار گردد. در موارد اندکی نیز مرگدر اثر این بیماری گزارش شده است.

راه انتقال کوروناویروس جدید 2019 چیست؟

راه های انتقال این بیماری هنوز به درستی شناخته نشده اند اما انتقال فرد به فرد بیماری از طریق ترشحات تنفسی یا تماس مستقیم با بیمار محتمل است.

آیا این بیماری مخزن حیوانی نیز دارد؟

آنچه تا کنون می دانیم کوروناویروس ها  دارای مخزن در حیات وحش (برخی انواع خفاش ها) هستند و از طریق یک حیوان واسط (در مورد سارس گربه چینی و در مورد مرس شتر حیوان مظنون واسط تلقی می شود) ویروس بیماریزا به انسان قابلیت انتقال دارد. در مورد کوروناویروس جدید 2019 هنوز حیوان واسط بین خفاش و انسان شناسایی نشده است و تحقیقات در حال انجام است.

توصیه های مسافرتی برای پیشگیری از ابتلا به کوروناویروس جدید 2019 چیست؟

1-     از تماس و لمس حیوانات وحشی/اهلی (زنده یا مرده) خودداری شود

2-     از تماس نزدیک با فردی که به بیماری تنفسی مبتلا است خودداری شود

3-     استفاده از ماسک در صورت در معرض تماس بودن با فرد بیمار تنفسی

4-     شستشوی مکرر دست با آب و صابون بالاخص بعد از تماس با بیمار/حیوان یا محیط اطراف آنها

5-     در صورت ابتلا به بیماری تنفسی ضمن مراجعه به پزشک و بیان سابقه مسافرت اخیر خود، موارد ذیل جهت پیشگیری از انتقال بیماری به سایرین رعایت شود:

استفاده از ماسک معمولی

حفظ فاصله با سایر افراد (حداقل یک متر)

پوشاندن دهان موقع عطسه و سرفه با دستمال یا قسمت بالای آستین

شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون

 

 

 

    

تاریخ بروز رسانی:   12 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >