کارشناس بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
تشخیص به موقع بیماری HIV ، در روند کنترل آن نقش بسزایی دارد

13 آذر 1398

کارشناس بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: ((اچ ای وی ))یک بیماری مزمن عفونی است و تشخیص هر چه سریعتر آن به روند کنترل بیماری کمک بسزایی میکند.

اسلام بوستانی عنوان داشت:وقتی فرد تحت مراقبت و درمان قرار گیرد از یک طرف عوارض بیماری به حداقل رسیده و فرد می تواند زندگی عادی و عمر طبیعی داشته باشد و از طرف دیگر با درمان موثر،تعداد ویروس در خون وی به اندازه ای پایین خواهد آمد که قابلیت انتقال به دیگران را نخواهد داشت.

وی افزود: برخلاف سایر بیماریها، عفونت اچ ای وی هیچ علامتی ندارد و فرد مبتلا سالیان متمادی می تواند بدون هیچ علامت و مشکلی به زندگی خود ادامه دهد و می تواند ویروس را انتقال دهد ولی این انتقال به راحتی و در روابط معمولی(دست دادن،کنار هم نشستن،استفاده از ظروف غذا خوری مشترک و....)بین انسانها انجام نمی گیرد.

بوستانی اظهار داشت: تنها راه تشخیص اچ ای وی آزمایش خون است،که آن هم در چند ماه اول ورود ویروس به بدن ممکن است به شکل کاذب منفی باشد که ((دوران پنجره)) نام دارد.

کارشناس بیماریهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم ضمن بیان اینکه اچ ای وی محدود به گروه ،جمعیت یا نژاد خاصی نیست و هر فردی ممکن است دچار بیماری شود،بیان داشت: انتقال این بیماری بیشتر از طریق تماس جنسی،خون و فراورده های خونی و از مادر به جنین صورت می پذیرد.

این کارشناس عنوان داشت: در صورتی که بیمار به موقع شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار نگیرد  بیماری وارد مرحله ایدز که آخرین مرحله عفونت اچ ای وی هست می گردد که بیمار دچارسایر عفونت ها و سرطانها و...می گردد و درنهایت منجر به مرگ می شود.

اسلام بوستانی تاکید نمود:آزمایش اچ ای وی هم اکنون در تمامی مراکز و پایگاههای سلامت شهرستان جم به صورت رایگان و کاملا محرمانه انجام می گردد و تنها با یک قطره خون از انگشت و در کمتر از 20دقیقه نتیجه مشخص می گردد.   

تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۶

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >