فناوری اطلاعات

1392/7/14 0:0

نقش و جایگاه فناوری اطلاعات در سازمان:

فناوری اطلاعات Information Technology یا (IT) به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد. به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده ازرایانه های الکترونیک و نرم افزار سروکار دارد تا تبدیل، ذخیره،حفاظت،پردازش،انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن انجام پذیرد.
فناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه وسیع ‌تر (و مبهم تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به تولید و پردازش و نگهداری و توزیع اطلاعات در موسسات بزرگ اشاره دارد. فناوری اطلاعات متشکل از چهار عنصر اساسی (انسان، ساز و کار، ابزار، ساختار) است، به طوری که در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فراراه خود قرار می‌دهد
با استفاده از فناوری اطلاعات می‌توان راندمان محیط کاری را افزایش داد، مراقبت‌های بهداشتی را توسعه بخشید و دولت‌ها را برای رفاه شهروندان در دسترس آن‌ها قرار داد. پیش از این، معمولا علم کامپیوتر، علمی در رده علوم نظری و با تاکید بر جنبه‌های آموزشی محاسبات در نظر گرفته می‌شد تا زمانی که بحث سیستم‌های اطلاع‌رسانی (Information Systems) یا خدمات اطلاع‌رسانی بیش‌تر در خدمت فعالیت‌های غیرکامپیوتری از قبیل مدیریت دانش  و معلومات قرار گرفت و این حوزه‌ها فصول مشترک زیادی با هم پیدا کردند.


شرح وظایف واحد فناوری اطلاعات :

 تعمیر و نگهداری شبکه رایانه ای(Lan) ساختمان شبکه
 تعمیر سخت افزاری کلیه سیستمهای(رایانه) موجود در شبکه و مراکز
 پشتیبانی فنی(تعویض ویندوز، نصب نرم افزارهای سیستمی و کاربردی) کلیه سیستمهای شبکه و مراکز
 پشتیبانی نرم افزاری از کلیه نرم افزارهای کاربردی مورد استفاده در شبکه و مراکز شامل (نرم افزارهای حسابداری تعهدی،حقوق و دستمزد، پذیرش و آزمایشگاه، پرسنلی و...)
 نظارت بر خرید تجهیزات و قطعات کامپیوتری با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب در بازار
 بازدید ماهیانه از کلیه سیستمهای رایانه ای موجود در شبکه و مراکز بهداشتی درمانی
آموزش مستمر کلیه کابران شبکه و مراکز مطابق با فنآوریهای جدید اطلاعات
 پشتیبانی و بروز رسانی پایگاه اینترنتی شبکه
 بروز بودن واحد از اطلاعات و نرم افزارهای جدید و اطلاع رسانی به کلیه پرسنل از طریق انتشار فصلنامه


تاریخ بروز رسانی:   27 خرداد 1403

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >