کارشناس مواد آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت جم: استفاده مداوم از رنگ مو باعث سفید شدن مو و افزایش ریسک ابتلا به سرطان می گردد

22 شهريور 1396

مهندس امین پناهیان عنوان داشت: استفاده مداوم از رنگ مو، باعث سفید شدن مو  و  افزایش ریسک ابتلا به سرطانها می گردد.

وی افزود: عوامل متعددی در سفید شدن مو نقش دارند که یکی از این عوامل، کمبود ویتامینهایی مانند: ویتامینهای گروه B ، روی و سلنیوم می باشد که در سفید شدن مو بسیار موثر هستند.همچنین تغذیه نادرست نیز میتواند از عوامل موثر در سفید شدن مو باشد.

مهندس پناهیان اضافه نمود: هر عاملی که باعث شود ساختار مو از حالت طبیعی خارج شود، برای موها ضرر تلقی می گردد و به همین دلیل باید تا حد امکان از مواد شیمیایی به ویژه فر کردن، رنگ کردن و ... کمتر استفاده شود.

این کارشناس مواد آرایشی بهداشتی عنوان داشت: رنگ کردن مو ها در دوران بارداری ممنوع بوده، زیرا که مواد شیمیایی از طریق پوست سر وارد خون می شوند و از آنجایی که، سه ماهه اول بارداری، زمان شکل گیری جنین بوده و در این زمان جنین بسیار حساس و آسیب پذیر است استفاده از رنگ مو می تواند منجر به سقط جنین گردد.

ایشان اظهار داشتند: هر چند که برخی از عوامل سرطانزا از رنگ موهای موجود در بازار حذف شده اند ولی مطالعات نشان داده است که :کسانی که به صورت مداوم موهایشان را رنگ می کنند، بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان لیمفوما قرار دارند و به همین دلیل افرادی که در معرض خطر استفاده مداوم از رنگ مو هستند (از جمله آرایشگران) می بایست جهت اطمینان،هر از گاهی بدن خود را چک نمایند.

مهندس پناهیان خاطر نشان ساخت:  با توجه به اینکه رنگ مو از مواد شیمیایی ساخته شده و این مواد از طریق پوست سر جذب و وارد خون می شوند لذا استفاده از این مواد شیمیایی، خطر ابتلا به سرطانهای سینه و مثانه را افزایش میدهد.

وی اضافه نمود: از جمله مخاطرات ناشی از استفاده از رنگ مو، ایجاد حساسیت، خارش ، قرمزی پوست سر و التهاب می باشد که به دلیل وجود ماده ای به نام پارافنیلین دیامین می باشد.

ایشان افزودند: بر خلاف تصور رایج، رنگ موهای تیره دارای اثرات مخرب بیشتری هستند و نسبت به رنگ موهای روشن  ریسک ابتلا به سرطانها را بیشتر افزایش میدهند.

کارشناس مواد ارایشی بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: گرچه نمی توان افراد را از رنگ کردن موهای خود بازداشت ولی میشود به طور اصولی و درست و با ایجاد فاصله زیاد بین دفعات استفاده از رنگ مو، از اثرات مخرب آن کاست.

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.