رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
تزریق بیش از 600 دوز واکسن هپاتیت در سال 98 در این شهرستان

13 امرداد 1398

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: در سال 98 در این شهرستان تعداد 647 دوز واکسن هپاتیت به گروه های هدف تزریق گردیده است.

احمد قاسمی افزود: هپاتیت به معنای التهاب  بافت کبد است و دلایل مختلفی  از قبیل ویروس ها ، الکل،  برخی داروها ، سموم، بیماري خود ایمن (فعال شدن غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن) ، مواد غذایی پرچرب و دیابت براي ایجاد هپاتیت وجود دارد .

وی اضافه نمود: هپاتیت های ویروسی یکی از اصلی ترین چالشهای سلامتی در جهان هستند و بار این بیماری در جهان بالا است   که شایع ترین علت هپاتیت های ویروسی عبارتند از هپاتیت های ویروسی A ، B،C ، D، E.

قاسمی اظهار داشت: هپاتیت های B وC علت اصلی بیماری مزمن کبدی هستند که می توانند به سیروز، سرطان کبد ومرگ منجر شوند.

این مقام مسئول گفت:: راه های انتقال هپاتیت به طور عمده از طریق تزریق خون و فرآورده های خونی آلوده ، تماس جنسی محافظت نشده با فرد آلوده، انتقال از مادر آلوده به فرزند ، استفاده مشترك از ابزار آلوده تیز و برنده نظیر سرنگ، تیغ اصلاح و مسواك و انجام خالکوبی، حجامت، سوراخ کردن گوش، ختنه، خدمات پزشکی و دندانپزشکی در مکانهاي غیر بهداشتی و با ابزار آلوده می باشد .

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم بیان داشت: کبد، یکی از مهمترین و بزرگترین غدد داخلی بدن است که وظایف مهمی را به عهده دارد؛ از مهمترین وظایف این عضو می توان به مواردی مانند دفع سموم، ساختن پروتئینهای حیاتی ، تنظیم مصرف قند خون ، سوخت و ساز چربیها و ساخت برخی هورمونهای ضروری اشاره کرد.

احمد قاسمی ضمن بیان اینکه در شهرستان جم تعداد 125 نفر مبتلا به این بیماری هستند افزود: از این تعداد 108 نفر مبتلا به هپاتیت نوع A  و 17 نفر نیز به هپاتیت B مبتلا هستند.

وی ضمن بیان اینکه ،واكسيناسـيون مـوثرترين روش براي پيشگيري از ابتلاء به بيماري هپاتيت B ميباشد عنوان داشت: این واکسن در سه مرحله تلقیح می‌شود و 90 تا 95 درصد کسانی که واکسن هپاتیت را به طور کامل( سه دوره)دریافت میکنند در برابر ویروس هپاتیت مصونیت پیدا می کنند و این واکسن در دوران بارداری و شیردهی نیز قابل تلقیح است .

    

تاریخ بروز رسانی:   13 امرداد 1398

تعداد بازدید:   ۳۴

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >