کارشناس مواد غذایی و آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت شهرستان جم:
اصلاح الگوی مصرف لوازم آرایشی بهداشتی، نیازمند فرهنگ سازی پایدار است

7 امرداد 1398

کارشناس مواد غذایی و آرایشی بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: الگوی مصرف لوازم آرایشی بهداشتی در کشور ما متفاوت با سایر کشورهاست و اصلاح آن، نیازمند فرهنگ سازی پایدار است.

مهندس امین پناهیان گفت: اصلاح الگوي مصرف ،نيازمند راهكارهاييست تا همه افراد جامعه، الزام رفتارهاي اصلاح مصرف را احساس كنند و به تدريج، اين اصلاح  نهادينه شده و نهايتا به يك فرهنگ مصرف، تبديل شود.

وی افزود: ابزار زنان ، آگاهي و خودباوري آنهاست و آنان بايد به نقش آموزش دهنده خود درباره درست مصرف كردن آگاه باشند و در نتيجه ، بچه ها را از كودكي در خانه به گونه اي تربيت كنند كه افراد مصرف گرا نباشند و اين در صورتي ممكن است كه زن در زندگي روزمره ، الگوي درستي از مصرف داشته باشد.

مهندس پناهیان اضافه نمود: سن استفاده از فرآورده های آرایشی رو به کاهش است و با توجه به گسترش استفاده از فضاهای مجازی، وجود تبلیغات اغواگرانه شبکه های ماهواره ای و تداخل فرهنگ های مختلف، استفاده از فرآورده های آرایشی و بهداشتی توسط این قشر اجتناب ناپذیر می باشد.

ایشان اظهار داشتند: استفاده از لوازم آرایشی استاندارد که برچسب اصالت کالا دارد، عوارض کمتری را به دنبال دارد زیرا اکثر لوازم آرایشی هایی که وارداتی هستند از ترکیبات موادی چون سرب، مایع پرده جنینی ،هورمون های پروژسترون و استروژن تشکیل شده اند که در ابتدا نشاط و شادابی موقتی به پوست صورت می دهند اما در دراز مدت، مشکلات را تشدید می کنند . 

مهندس پناهیان بیان داشت: محصولات استاندارد که لیبل اصالت کالا دارند، میزان سرب موجود در آن ها کمتر می باشد و عوارض جانبی کمتری را به دنبال دارند.

این کارشناس مواد آرایشی بهداشتی عنوان داشت:با این اوصاف و با توجه به مصرف فراگیر لوازم آرایشی در ایران، متخصصان داخلی عقیده دارند، آنچه در مصرف لوازم آرایشی اهمیت بیشتر دارد، استفاده از محصولات استانداردی است که مجوز وزارت بهداشت و لیبل برچسب اصالت و سلامت کالا را دارند.

آیا مواد آرایشی ارگانیک قابل اعتماد هستند؟

مهندس امین پناهیان عنوان داشت: در مورد مواد آرایشی، به کلمه ارگانیک یا مواد طبیعی و همچنین گیاهی نمی‌توان براحتی اعتماد کرد. چون قطعا در حین ساخت، این مواد تغییر ماهیت می‌دهند و نمی‌توان یک محصول آرایشی را صددرصد گیاهی تلقی کرد، اما ممکن است درصدی از آن ماده مورد استفاده را مواد گیاهی تشکیل دهد.

این کارشناس مواد آرایشی بهداشتی گفت:قطعا برای این که یک ماده اولیه گیاهی به شکل مواد آرایشی مصرفی در آورده شود، لازم است به آن مواد شیمیایی افزوده شود. این نکته را هم باید گفت صرف گیاهی بودن و ارگانیک بودن یک ماده به این معنی نیست که آلرژی و عوارض به‌دنبال نداشته باشد.

وی افزود: تکرار استفاده از هر نوع کرم یا مواد آرایش و بهداشتی می‌تواند بتدریج در بعضی از افراد باعث حساسیت پوستی شود و هرچه مدت زمان ماندگاری این کرم‌ها و مواد روی پوست طولانی‌تر باشد، از نظر زمانی، حساسیت زودتر بروز پیدا می‌کند بنابراین پیشنهاد می‌شود به‌طور کلی استفاده از لوازم آرایش محدود به مواقع ضروری شود.

مهندس پناهیان اظهار داشت: نمی‌توان استفاده از لوازم آرایش را به‌طور کلی بد تلقی کرد و حتی برای افرادی به دلایل مختلف، استفاده از این محصولات لازم است  ولی لازم است برای حفظ سلامت و بهداشت، توصیه های متخصصان امر را جدی گرفت.   

تاریخ بروز رسانی:   7 امرداد 1398

تعداد بازدید:   ۴۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >