رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
اصلاح سبک زندگی،اولین قدم در جلوگیری از ابتلا به دیابت می باشد

22 آبان 1397

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم عنوان داشت: اصلاح سبک زندگی ، اولین و کلیدی ترین اقدام در مقابله با ابتلا به بیماری دیابت می باشد.

احمد قاسمی افزود: بیماری دیابت یکی از بیماریهایی است که در کشور رایج گردیده و آمارهای بدست آمده، حاکی از آن است که درصد قابل توجهی از هموطنانمان گریبانگیر یکی از انواع  این بیماری هستند و بسیاری از این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند.

وی اضافه نمود: در این بیماران، قند خون به طور طبیعی برای تولید انرژی توسط سلولها جذب نمی شود و درنتیجه میزان قند خون بدن افزایش می یابد.

قاسمی خاطر نشان ساخت: بیماری زایی این عارضه، چه از نظر هزینه های درمانی و چه از جهت از کار افتادگی ، بسیار بالا است تا جایی که در شرایط کنونی،یکی از عمده ترین مسایل بهداشتی درمانی کشورها به شمار می رود.

این مقام مسئول عنوان داشت: افراد با فعالیت بدنی کم، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند زیرا فعالیت بدنی کم، منجر به افزایش وزن و چاقی شکمی می گردد و این امر باعث مقاومت بدن در مقابل انسولین می گردد و مانع از ورود انسولین به سلول های بدن می گردد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم افزود: افزایش فعالیت بدنی با انجام ورزش،باعث تقویت سلولهای عضلانی و عملکرد بهتر هورمون انسولین در بدن می گردد.

احمد قاسمی اضافه نمود: افراد با سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت، سابقه نژادی یا قومی، افراد دارای اضافه وزن و چاقی، افراد مسن و افرادی که دارای عادات غذایی ناسالم می باشند بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می باشند.

وی خاطرنشان ساخت: اصلاح سبک زندگی ، اولین و کلیدی ترین اقدام در مقابله با ابتلا به بیماری دیابت می باشد که این اقدامات شامل، کاهش 5 تا 10 درصد از وزن فرد، انجام فعالیت بدنی با شدت متوسط به میزان 5 مرتبه در هفته، استفاده از رژیم غذایی کم چرب و با درصد فیبر بالا،کاهش مصرف نمک و عدم استفاده از مشروبات الکلی می باشند.   

تاریخ بروز رسانی:   22 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۱۷۴

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >