رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
عضویت در گروههای خودیار باعث افزایش اعتماد به نفس، پیشگیری از گوشه گیری و بهبود روابط اجتماعی فرد می گردد.

1 امرداد 1396

احمد قاسمی عنوان داشت : عضویت در گروههای خودیار باعث افزایش اعتماد به نفس، پیشگیری از گوشه گیری و بهبود روابط اجتماعی فرد می گردد.

وی افزود: امروزه با توجه به شیوع بیماریهای غیرواگیر، توانمندسازی مردم به منظور خودمراقبتی به عنوان یکی از موضوعات مهم می باشد که باید در برنامه تیم سلامت هر شهرستان گنجانده شود.

قاسمی اظهار داشت: گروههای خودیار یک جمع داوطلبانه (با تمایل  و انتخاب خود افراد) است که در این گروهها افرادی که یک بیماری  خاصی دارند مانند : دیابت،فشارخون،بیماریهای قلبی عروقی ،تنفسی و.. و یا درای اهداف مشترکی می باشند، مثل کاهش وزن،افزایش فعالیت بدنی ،ترک دخانیات و.. ،سعی می کنند با کمک همدیگربا  مشکلاتشان مقابله  نموده و یا برای رسیدن به اهداف گروه تلاش کنند.

ایشان خاطر نشان ساخت: خودمراقبتی مجموعه کارهایی است که مردم  برای خود و خانواده شان انجام می دهند تا سالم و تندرست بمانند، از سلامت جسمی روانی و اجتماعی برخوردار شوند،از بیماریها یا حوادث پیشگیری کنند و درصورت داشتن بیماری مزمن، از خود حفاظت نموده ویا سلامتی خود بعد از بیماری شدید یا مرخص شدن از بیمارستان را حفظ کنند.

 رییس شبکه بهداشت جم افزود: با عضویت در این گروهها، فردی که دارای مشکل یا بیماری خاصی میباشد حس می کند تنها نیست و افراد دیگری هم شبیه او دارای همچین مشکلاتی میباشد، درنتیجه انگیزه بیشتر جهت اقدامات پیشگیری و درمانی پیدا نموده و باعث افزایش اعتماد به نفس و پیشگیری از گوشه گیری و بهبود روابط اجتماعی فرد می گردد.

این مقام مسئول عنوان داشت: درحال حاضر در تمامی پایگاهها و خانه های بهداشت، گروههای خودیار درحال تشکیل می باشند و درسطح روستا، بهورز خانه بهداشت و درسطح شهر، مراقب سلامت پایگاه سلامت مسئول ساماندهی این کار می باشند که بعد از اطلاع رسانی به افراد ،گروهها تشکیل داده و اعضا باهم آشنا شده و توضیحات و آموزشهای لازم درخصوص روند تشکیل گروه و ادامه فعالیت آنها به گروه را ارائه می دهد.

قاسمی اضافه نمود: درحال حاضر حداقل برای 4بیماری ازجمله سرطان،قلبی عروقی،دیابت و بیماری تنفسی یا ریسک فاکتورهای مربوطه(مانند ترک دخانیات،کاهش وزن،و..)گروههای خودیار درشهرستان جم درحال تشکیل می باشد به همین جهت برای عضویت در گروه های خودیار، لازم است که به پایگاههای سلامت و یا خانه بهداشت خود مراجعه نموده و در گروه‌های خودیار موجود ثبت‌نام کنند.   
تعداد بازدید:   ۱۰

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >