دل نوشته اي به مناسبت هفته سلامت روان

تاریخ نامه: 26 مهر 1392
شماره نامه:
 
مناسبتها  |   
 
اي سپيد موي دريا دل

اي سالمند،موهاي سپيد و کمر خميده ات،حکايت از پيري جسمت دارد،ولي دلت زنده است و اميدوار از پيمودن موفقيت آميز.راه هاي پر پيچ و خم زندگي از داشتن فرزنداني با آينده درخشان،از اين که مي تواني با اندوخته هاي ارزشمندت،جويندگان راه را از افتادن در بيراهه ها ،نجات بخشي و دلت شاداب است و خوشحال از اين که اميد بخش جوانان در زندگي هستي و مايه پشت گرمي و آرامش خاطر آنان.

صداي لرزانش را که مي شنوم،موهاي سپيد و کمر خميده اش را که مي بينم با کوله باري از تجاربي که به همراه دارد زماني را تصور مي کنم که چنين وضعيتي نيز در انتظار من است.

صدايي از درون وجودم نهيب مي زند و مرا به ياري و دستگيري از سالمندان و پيران فرا مي خواند. با خلوص قلب و نيتي پاک به ياري اش مي شتابم و خود را در مقابل اندوخته هاي گران بهايش کوچک و حقير مي يابم.

در فرهنگ شکوهمند اسلام،سالمندان به طور عموم از احترام برخوردار ند و پدر و مادر که سرمايه عمر و جواني خود را صرف رشد و تربيت فرزندانشان کرده اند تا گل هاي وجود شان شکوفا شده و در مسير رشد ترقي قرار گيرند،از احترام و ارزش ويژه اي برخوردارند.   

روز جمعه است و خيلي از سالمندان،پدر بزرگها و مادربزرگها،چشمشون به دره تا بچه هاو نوه ها و عروساشونو ببينند..شاد کردن دل اون بنده هاي خدا،شاد کردن خداست، يادمون باشد بچه ها از ما ياد مي گيرن.

در مکتب انسان ساز اسلام در اين باره سفارشات بسيار آمده است. خداوند متعال در قران کريم چنين مي فرمايند:هرگاه يکي از آن دو (پدر و مادر))يا هردو نزد تو به سن پيري رسيدند به آنان اف مگو،آنان را طرد مکن و با آنان سخن کريمانه بگو و بال فروتني را از روي رحمت و شفقت بر آنان بگستر و بگو پروردگارا،همان گونه که مرا در خردسالي ام تربيت کردند تو نيز بر آنان رحمت آور.

شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم
واحد سلامت رواني اجتماعي و اعتياد
       مهر ماه:1392                                                                                                                          

تعداد بازدید:   ۸
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >