پیام سلامت/روشهای مراقبت از پا در بیماران دیابتی

تاریخ نامه: 22 آبان 1391
شماره نامه:
 
مناسبتها  |   
متاسفانه یکی از عوارض جدی بیماری دیابت، درگیری عروق و اعصاب محیطی در طول زمان است. موقعی که عوارض درگيري عصبي در پاهاي بيماران دیابتی، ايجاد مي شود بايد مراقبت هاي مداوم از پا انجام شود تا از ایجاد زخهاي ديابتي در پای اینگونه بیماران پیشگیری شود. درگيري عروق و اعصاب پاها به مرور، باعث مي شود حس پاها و خونرساني به آنها از بين برود.
به دنبال اين عوارض و از بين رفتن حس پاها، بيمار متوجه زخمهاي ايجاد شده در آن ناحيه نخواهد شد و با پديدار شدن زخم و متوجه نشدن بيمار، اين زخمها پيشرفت کرده و چون بهبودی زخم ها به دلیل عدم خونرسانی کافی، به سرعت انجام نمی گیرد، عفونت به استخوان رسيده  و نهايتا می تواند منجر به قطع پا در اينگونه افراد می گردد. لذا به منظور پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی رعایت چند نکته ساده ذیل، می تواند خطر ایجاد چنین عوارضی را در پای اینگونه بیماران، تاحد زیادی کاهش دهد:
1)      مراقبت روزانه از پای بیماران دیابتی را فراموش نکنید: به منظور پیشگیری از بروز عوارض دیابت در پای بیماران دیابتی، به آنها توصیه نمایید که مراقبت مستمر از پاها را در برنامه روزانه خود قرار دهند. مراقبت از پا در بيمار ديابتي به اين شکل است که روزي يک بار پاهاي خود را از زانو به پايين با آب ولرم  شستشو داده  و خشک نمایند، مخصوصا بین انگشتان پا را که رطوبت باقي نماند، زيرا رطوبت باعث تجمع قارچ در بین انگشتان و تسریع در ایجاد زخم پا مي شود. به دليل اينکه اين افراد احتمالا از بينايي کاملی هم برخوردار نيستند( احتملا دچار عوارض بينايي هستند) ضروري است که شخص ديگري از اعضای خانواده روزانه کل پاي اين بيماران را بررسي کند و در صورت مشاهده کوچک ترين زخمي به پزشک اطلاع داده شود. موقعي که زخم کوچک است به راحتي و به سرعت درمان مي شود و از بين مي رود ولي اگر زخم عميق شد و به استخوان رسيد درمان کردن آن بسيار مشکل و در مواقعي غيرقابل ممکن خواهد بود و در مواردي هم منجر به قطع اندام بيمار مي شود. در مواردی که خود بیمار بایستی پای خود را از نظر وجود هر گونه زخمی وارسی نماید، وجود یک آینه می تواند مشاهده قسمتهای غیر قابل دیدن را برای بیمار آسان نماید.
 
2)     خشکي پوست در بیماران دیابتی بایستی برطرف گردد: پوست پاي بيماران دیابتی به دليل درگيري عصبي  خشک مي شود که لازم است به وسيله کرم هاي نرم کننده و يا روغن وازلين روزي يک بار پوست پاهاي خود را مرطوب نگه دارند. زيرا خشکي و ترک پوست ممکن است تبديل به زخم شده و عفونت را به دنبال داشته باشد.
 
 
3)    پوشیدن دمپايي راحت در خانه برای بیماران دیابتی الزامی است: به بیماران دیابتی توصیه نماییم که حتي در خانه هم از دمپايي راحتی استفاده کنند و کفش هاي خود را نیز بررسي کنند. زیرا ممکن است که جسم  نوک تيزي وارد پا شود و به دليل نبودن حس در پا متوجه نشده و اين عاملی برای عفونت شود. در مواردی بيماراني بوده اند که ميخ در کفششان فرو رفته و متوجه نشده اند و در نهايت منجر به زخم پا و پیشرفتگی زخم و در نهایت، قطع پا گردیده است.
 
4)    بیماران دیابتی در انتخاب کفش خود دقت نمایند:  بهتر است که کفش شما بیمار دیابتی از جنس چرم طبيعي و جادار بوده، نوک تيز و پاشنه بلند نباشد تا از ایجاد زخم پا جلوگیری نماید. همچنین توصيه مي شود که انتخاب کفش خود را به بعد از ظهر موکول کنید، زيرا بعداز ظهرها، مقداري سايز پا بزرگتر است. البته در برخی از شهرهای کشورمان، نوعي کفش وجود دارد که مخصوص هر فرد ديابتي طراحي مي شود، به اين صورت که با قرار دادن پاها بر روي صفحات کامپيوتري  نقاط حساس و محل فشار پا شناسايي شده و کفش را نوعي طراحي مي کنند که فشار از روي آن نقاط برداشته شده و جلوي زخم در آينده در اين بيماران گرفته شود. در صورتی که به چنین مراکزی دسترسی داشته باشید، بهتر است الگوی انتخاب کفش خود را به اینگونه مراکز واگذار نمایید.
 
 
5)     بیماران دیابتی از کوتاه کردن ناخن پا به صورت عمیق پرهیز نمایند: در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، به منظور پیشگیری از فرورفتن ناخن در داخل گوشت و یا ایجاد زخم، ناخن های پای خود را به صورت عمیق، کوتاه نکنید.
 
6)     بیماران دیابتیدر صورت احساس سرما در پای خود، فقط از پتو براي گرم کردن آنها استفاده کنند: متاسفانه مشاهده شده در مواردي بیمار ديابتي به دليل احساس سرما و يخ زدگي در پاهاي خود، آنها را به بخاري نزدیک کرده و يا از کيسه آب داغ استفاده مي کند و چون اين افراد تاول زدن و سوختن پا را احساس نمي کنند، در نتيجه ممکن است این سوختگی منجر به زخم و عفونت پا گردد، در این زمینه، به بیماران توصیه نماییم، در صورتی که احساس سرما در پای خود دارند، فقط از پتو براي گرم کردن آنها استفاده کنند.
    

تعداد بازدید:   ۶۰
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

نظرات ارسالی
عالی بود
h.........

لینک به این صفحه
< >